YetAnotherForum
Ласкаво просимо, Гість Пошук | Вхід

Науково-технічній бібліотеці – 80 років (основні віхи історії ) Опції
Іванкевич Олексій Вікторович
#1 Залишено : 14 октября 2013 г. 13:21:29
Ранг: Адміністратор


Групи: Administrators, Registered

Повідомлень: 359
Балів: 1 184
Звідки: НТБ НАУ

Науково-технічній бібліотеці – 80 років
(основні віхи історії )

Історія будь-якого навчального закладу неодмінно пов’язана з історією становлення розвитку цієї установи. Так, історія нашої бібліотеки є частиною біографії Національного авіаційного університету, яка не змогла оминути всі основні періоди розвитку і становлення найбільшого авіаційного закладу освіти України. Звісно, всі хронологічні періоди пов’язані із започаткуванням та зміною статусу сьогоднішнього університету, початок яким покладено при заснуванні Київського авіаційного інституту. Із усіх цих періодів має право починати свою історію бібліотека.
Нинішнім читачам сучасної бібліотеки навіть важко уявити, що ця триповерхова красуня 80 років тому розміщувалася у двох тридцятиметрових кімнатах інститутського гуртожитку й мала всього шість тисяч описів та інструкцій з авіаційної техніки. Остаточно сформувалася Науково-технічна бібліотека на базі факультетських бібліотек у 1947 році і отримала назву бібліотеки Київського інституту цивільного повітряного флоту (КІЦПФ).
Перетворення у 50-ті роки ХХ ст. університету (на той час інституту) у науковий центр, в якому працювали відомі вчені, проводилися наукові дослідження, відкрилася аспірантура, - вимагало від бібліотеки вдосконалення всіх напрямів діяльності, особливо інформаційної. У 1961 р. був створений відділ довідково-бібліографічної роботи, який у 1970 р. уже мав понад 20 тис. примірників довідково-інформаційного фонду (ДІФ). Розвивалися різні форми інформаційно-довідкової роботи: складалися бюлетені нових надходжень, бібліографічні покажчики, виконувалися різноманітні довідки, формувався довідково-пошуковий апарат.
У 1965 р. бібліотека має назву НТБ Київського інституту інженерів цивільної авіації (КІІЦА).
У 1969 році в новозбудованому навчальному корпусі №4 було виділено приміщення для читального залу бібліотеки на 240 місць. І навіть тоді, коли було побудоване нове приміщення бібліотеки, де вільно розмістилися фонди і всі підрозділи, читальний зал у корпусі №4 традиційно комплектувався навчальними, довідковими і періодичними виданнями за тематикою всіх факультетів, що оточували цей бібліотечний осередок.
Освоєння нового бібліотечного приміщення у 1974 р. збіглося з процесом відокремлення навчальної літератури, наукових видань та видань іноземними мовами і створення відділу науково-технічної літератури. Сьогодні цей відділ є місцем зберігання контрольних примірників усіх видань з авіації, технічних, природничих наук, дисертацій, звітів про наукову діяльність, видань обмеженого доступу, а також цінних і рідкісних видань означеної тематики.
В кінці 70-х почали створюватися спеціалізовані читальні зали з підсобними мобільними фондами, що сприяло поглибленню диференційованого обслуговування користувачів.
У 1979 р. відкрито читальний зал для професорсько-викладацького складу (ПВС) з пріоритетним обслуговуванням науковців. У фонді читального залу зберігається унікальне зібрання публікацій викладачів університету за всю його історію, виставляються цінні і рідкісні видання, книги з автографами авторів.
У 1980 р. створено читальний зал нормативно-технічних документів (НТД), розпочалося формування фонду державних та міждержавних стандартів, внесення змін і доповнень до них, створення довідкового апарату. З 1982 р. до залу стали передаватися документи Міжнародної організації цивільної авіації ІКАО, які є найціннішими виданнями з питань цивільної авіації. З того часу бібліотека одержувала обов’язковий примірник документів цієї організації англійською і російською мовами. Зараз у бібліотеці працює система пошуку електронних стандартів, є повнотекстові електронні стандарти.
В середині 80-х НТБ ініціювала створення Об’єднання бібліотек авіаційної галузі України і стала методичним центром для бібліотек авіаційної галузі України.
На початку 90-х відкрито читальний зал літератури з українознавства з клубом за інтересами «Джерело», де спільно з викладачами гуманітарних кафедр університету постійно ведеться активна культурно-масова та виховна робота.
З 90-х років обов’язковою ланкою у програмі роботи іноземних наукових делегацій стало відвідування бібліотеки університету. Крім того, НТБ стала базою для проведення семінарів Міжнародної організації з цивільної авіації (ІКАО) та конференцій. У серпні 1996 року в приміщенні НТБ КМУЦА пройшла і нарада ректорів вузів України за участю президента держави Л.Д. Кучми.
З 1992 року розпочато роботу зі створення електронного каталогу. Електронна база даних (ЕБД) з пріоритетних для університету тем, таких, як авіація та проблеми вищої школи, почала створюватися у 2000 році.
Так проминули періоди започаткування, становлення Науково-технічної бібліотеки Національного авіаційного університету. З того часу розпочалось створення фонду цінних та рідких видань, в т.ч. з авіаційної тематики.
Сьогодні НТБ НАУ – одна з найбільших бібліотек ВНЗ м. Києва та найбільша у галузі цивільної авіації України. До послуг викладачів і студентів – бібліотека, обладнана сучасними технічними засобами, з фондом більш як 2 млн. примірників наукової та навчально-методичної літератури. Завдяки під’єднанню комп’ютерної мережі закладу до національної науково-освітньої телекомунікаційної системи користувачі бібліотеки мають доступ до світових інформаційних ресурсів.
У 2000 році ВНЗ отримав назву – Національний авіаційний університет. З цього часу розпочався новий напрямок розвитку бібліотеки. Зокрема, у 2005 році придбано комп’ютерну програму АБІС «УФД/Бібліотека», для реалізації проекту автоматизації бібліотечних процесів. Активізувалася робота з створення «Електронної бібліотеки».
Для забезпечення навчального процесу необхідними інформаційними ресурсами, у кінці 2005 року в Інституті міжнародних відносин було відкрито відділ навчальної літератури.
В НТБ НАУ проводиться наукова та дослідницька робота. Науково-методична діяльність спрямована на використання корпоративних важелів для запровадження інновацій у бібліотечну практику, вдосконалення системи фахової освіти в умовах комп’ютеризації та формування позитивного іміджу бібліотеки.
Діяльність бібліотеки після 2008 року, коли Національний авіаційний університет отримав міжнародний сертифікат якості ISO 9001:2000, розвивається у відповідності з програмними положеннями системи менеджменту якості сформованими за Міжнародним стандартом якості ISO 9001:2008.
Сьогодні наші користувачі мають можливість доступу через Web-сайт бібліотеки до бібліографічної інформації, повнотекстових баз даних, електронного каталогу, електронної бібліотеки, інституційного репозитарію НАУ. Проводиться аналіз наукового цитування. В приміщенні НТБ працює мережа WI-FI.
Перехід бібліотеки на нові електронні технології – не просто питання вдосконалення роботи, а зміна місії та ролі бібліотеки: читачі матимуть можливість знаходити і використовувати необхідні документи як в Україні, так і в світових інформаційних потоках.
Римляни говорили "Habent sua fata libelli", тобто "у кожної книги своя доля", а доля багатьох книжок бібліотеки Київського інституту цивільного повітряного флоту (КІЦПФ) привела їх до сучасної бібліотеки Національного авіаційного університету.
Користувачі, які переглядають цю тему
Guest (3)
Швидкий перехід  
Ви не можете створювати нові теми в цьому форумі.
Ви не можете відповідати в цьому форумі.
Ви не можете видаляти Ваші повідомлення в цьому форумі.
Ви не можете редагувати Ваші повідомлення в цьому форумі.
Ви не можете створювати опитування в цьому форумі.
Ви не можете голосувати в цьому форумі.

YAFPro Theme Created by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
Русская поддержка YAF
Форум YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET